piątek, 20 listopada 2020

wtorek, 27 października 2020

Instrukcja warunkowa IF


 1.Wprowadzanie PINu:




poprawny PIN:




niepoprawny PIN:






2. Logowanie



udało się zalogować:




nie udało się zalogować:





3.Sprawdzanie wieku




Jesteś niepełnoletni i nie możesz zostać prezydentem:


Jesteś pełnoletni, ale nie możesz zostać prezydentem:


Jesteś pełnoletni i możesz zostać prezydentem:




wtorek, 13 października 2020

Program Cukierki

 Code::Blocks - wieloplatformowe, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), pozwalające na programowanie w językach C, C++ oraz FortranDużą część funkcjonalności programu Code::Blocks zapewniają pluginy, czyli wtyczki. Część z nich instalowana jest automatycznie, razem ze środowiskiem.  Program jest napisany w C++ z wykorzystaniem wieloplatformowej biblioteki wxWidgets.














wtorek, 29 września 2020

Algorytmika

 

1. PROGRAMOWANIE - ciąg wszystkich czynności związanych z rozwiązywaniem problemów przy użyciu komputera. Programowanie polega na projektowaniu, tworzeniu, testowaniu i utrzymywaniu kodu źródłowego programów komputerowych oraz urządzeń mikroprocesorowych.

2. JĘZYK PROGRAMOWANIA - zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje.

Różne języki programowania pozwalają na wykorzystanie różnych stylów programowania zwanych również  paradygmatami programowania oraz specyficznych cech danego języka. Wybór konkretnego języka może zależeć od indywidualnych upodobań, polityki firmy tworzącej oprogramowanie lub ze względu na zadanie, jakie końcowa aplikacja ma realizować. Popularnymi i najczęściej używanymi językami programowania są: C, C++, Visual Basic, Java, Delphi, Python, Ruby, Kotlin, Cobol, Perl. 

3. ALGORYTM – skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań, sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu. Można go przedstawić na schemacie blokowym (rys.1). Zadaniem algorytmu jest przeprowadzenie systemu z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego.


  rys. 1 schemat blokowy - reszta

4. SCHEMAT BLOKOWY - narzędzie służące do przedstawienia kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Jest to diagram, na którym procedura, system lub program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne połączone strzałkami (rys. 2) lub liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.

rys. 2 schemat blokowy



5. KOD ŹRÓDŁOWY - zapis programu komputerowego wykonany przy pomocy określonego języka programowania, opisujący operacje jakie powinien wykonać komputer. Kod źródłowy jest wynikiem pracy programisty.
Pozwala wyrazić w czytelnej dla człowieka formie strukturę i działanie programu komputerowego. Głównym zastosowaniem kodu źródłowego jest wyrażanie programów komputerowych w zrozumiałej postaci, dzięki czemu mogą być one łatwo rozwijane i rozbudowywane o nową funkcjonalność. Kod stanowi wtedy wejście dla procesu, którego wynikiem jest rzeczywisty program nadający się do wykonania. Kod źródłowy stanowi także jeden ze sposobów zapisu algorytmów.

5. SCHEMAT BLOKOWY - narzędzie służące do przedstawienia kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Jest to diagram, na którym procedura, system lub program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne połączone strzałkami lub liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.





wtorek, 28 kwietnia 2020

Oprogramowanie antywirusowe

   Korzystam z programu antywirusowego 360 Total Security. Program ten chroni przed szkodliwym o programowaniem, jak również niepożądanymi działaniami osób trzecich. Antywirus stworzony jest przez chińską firmę Qihu.

    Dużym autem programu jest korzystanie z wielu silników skanujących  co zwiększa jego skuteczność w wykrywaniu wirusów. Aplikacja posiada arsenał Anty- Ransomware - zaawansowaną ochronę dokumentów. Dzięki technologii działania w chmurze najnowsze warianty programów wyłudzających są wykrywane w czasie rzeczywistym. Inteligentnie monitoruje zachowania urządzenia w celu zidentyfikowania próby przechwycenia dokumentów. Posiada też funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowej zanim zostaną one naruszone.

  Korzystam z wersji bezpłatnej programu antywirusowego 360 Total Security, która różni się od pełnej płatnej brakiem dodatkowymi  funkcji takich jak:
- czyszczenie danych
- niszczarka danych
- firewall (zapora sieciowa - zabezpieczanie sieci )
- analizator dysku
- system disk slimming
- deskop organizer
- barwne motywy


















poniedziałek, 3 lutego 2020

Fotografia analogowa i cyfrowa

1. Fotografia - rysowanie za pomocą światła, zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła.







2. Camera obscura – (z łac. "ciemny pokój"; ciemnia optyczna) – prosty przyrząd optyczny, w postaci zaciemnionej skrzynki lub pomieszczenia, umożliwiający rzutowanie na płaszczyznę odwróconego obrazu, za pomocą niewielkiego otworu o ściśle określonej średnicy lub prostego obiektywu w niektórych odmianach tego urządzenia.






3. Budowa aparatu:

Znalezione obrazy dla zapytania: budowa aparatu cyfrowego"



  1. Zewnętrzna soczewka
  2. Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który umożliwia zmianę ogniskowej obiektywu, czyli tzw. zoom.
  3. przysłona
  4. Mechanizm spustowy
  5. Rolka z kliszą fotograficzną – w aparatach cyfrowych w tym miejscu zazwyczaj umieszczane są baterie zasilające oraz karty pamięci.
  6. Uszy, do których można zamontować pasek do noszenia aparatu.
  7. Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy
  8. Pokrętło podstawowych nastawów aparatu.
  9. Wyświetlacz parametrów pracy aparatu
  10. Wizjer
  11. Tzw. gorąca stopka – złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.
  12. Pierścień regulacyjny obiektywu







4. Ciemnia fotograficzna - miejsce służące do obróbki chemicznej materiałów fotograficznych: negatywówpozytywów, zwanych inaczej odbitką, i diapozytywów w procesie wywołania tych materiałów w fotografii tradycyjnej. W ciemni wywoływane są także duże klisze fotograficzne używane m.in. w fotografii rentgenowskiejMiejsce to jest pozbawione całkowicie światła dziennego, wyposażone z reguły w lampy ciemniowe w trzech kolorach.



Znalezione obrazy dla zapytania: ciemnia fotograficzna"





5. Budowa oka:






6. Matryce CMOS - układy wielu elementów światłoczułych wykonany w technologii CMOS.
Matryce CMOS występują w wielu urządzeniach takich jak kamery internetowe, kompaktowe aparaty cyfrowe, lustrzanki cyfrowe, elementy kontrolne w automatyzacji produkcji, cyfrowe aparaty rentgenowskie i w wielu innych miejscach.





7. Działanie aparatu cyfrowego:
Układ optyczny tworzy obraz na przetworniku fotoelektrycznym (CCD, CMOS), a współpracujący z nim układ elektroniczny odczytuje informacje o tym obrazie i przetwarza na postać cyfrową w układzie zwanym przetwornikiem analogowo-cyfrowym.
Dane w postaci cyfrowej są zapisywane w plikach danych, w jednym z formatów zapisu obrazu – zazwyczaj JPEG (kompresja stratna), TIFF (kompresja bezstratna) lub RAW (pełna informacja z matrycy aparatu) – w cyfrowej pamięci aparatu (półprzewodnikowej, na miniaturowym dysku magnetycznym bądź optycznym) albo przesyłane bezpośrednio do komputera. Najczęściej wykorzystywanymi pamięciami w aparatach cyfrowych są pamięci typu flash w postaci kart.
Znalezione obrazy dla zapytania: zasada działania aparatu cyfrowego"

W aparatach cyfrowych występują 2 główne rodzaje przetworników optycznych: matryca CCD i matryca CMOS
Matryca CCD (Charge Coupled Device) jest układem elementów światłoczułych. Każdy z nich po zastosowaniu filtrów barwnych, odczytuje natężenie określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.

Typy aparatów cyfrowych:
- aparaty kompaktowe
- hybrydy
- lustrzanki cyfrowe


Tabela: link