Systemy Windows 1985 - 2015 r.
Windows 1 (1985 rok) - System zawiera menu rozwijane, paski przewijania, ikony i okna dialogowe, które ułatwiają korzystanie z programów. Można przełączać się między programami bez konieczności zamykania i ponownego otwierania każdego z nich. System zawiera Painta, Windows Writer, Notatnik i Kalkulator, kalendarz, kartotekę i zegar.
Windows 3.0/3.1 (1990–1994 rok) - pierwszy system zawierający menedżer programów, menedżer plików i menedżer wydruku. Ciekawymi dodatkami są pasjans, kierki i saper.
Windows 95 (1995 rok) - Pojawia się nowy przycisk Start, pasek zadań, przyciski minimalizowania, maksymalizowania i zamykania w oknach.
Windows 98 (1998 rok) - System posiada więcej kawiarenek internetowych. Ułatwia odnajdywanie informacji na komputerze jak i w internecie. Szybciej działa. Obsługuje dyski DVD, urządzenia USB, pasek szybkiego uruchamiania.
Windows Me Millennium (2000 rok) - zawiera wiele ulepszeń dotyczących muzyki, filmów i większą niezawodność. Pojawiła się funkcja przywracania systemu, Movie Maker, Windows Media player.
Windows XP (2001 rok) - szybki i stabilny, był jednym z najlepiej sprzedających się produktów Microsoftu. Posiada pasek start, pasek zadań, panel sterowania.
Windows Vista (2006 rok) - zapewnia lepszą ochronę danych na komputerze. Ulepszono w nim również program Windows Media Player, można za jego pomocą oglądać telewizję, wyświetlać i wysyłać fotografie oraz edytować filmy wideo.
Windows 7 (2009 rok) - udostępnia nowe sposoby pracy z oknami, takie jak przyciąganie, wstrząsanie i wygląd, które poprawiają funkcjonalność i uatrakcyjniają korzystanie z interfejsu
Windows 8/8.1 (2012 rok) - Interfejs można obsługiwać zarówno dotykowo, jak i za pomocą myszy i klawiatury. Może służyć zarówno jako tablet do rozrywki, jak i komputer PC. System Windows 8 oferuje także udoskonalenia dobrze znanego pulpitu Windows — nowy pasek zadań i usprawnione zarządzanie plikami.
Windows 10 (2015 rok) - wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z interfejsem użytkownika, wprowadzonych w Windows 8 przez dostosowanie systemu do urządzeń bez ekranów dotykowych, przywrócenie menu Start stosowanego w Windows 7, system wirtualnego pulpitu.